Реєстрація місця проживання іноземних громадян

Порядок реєстрації іноземних громадян за місцем проживання в Україні стосується не тільки їх, але і власників житла, де поселяються приїжджі. Сама процедура досить прозора і не вимагає якихось неймовірних зусиль. Однак, щоб відчувати себе впевненіше, і власнику, і іммігранту краще отримати професійну юридичну підтримку.

Реєстрація місця проживання іноземних громадян

Реєстрація – надмірність чи необхідність?

Для тих, хто вважає реєстрацію іноземних громадян за місцем проживання необов’язковою, повідомляємо, що це не так. Крім того, після отримання посвідки на проживання громадянин також зобов’язаний зареєструвати місце проживання протягом місяця.

І іммігрант, який не виконав цю вимогу, і орендодавець, який надав житло іноземному громадянину без реєстрації, несуть адміністративну відповідальність і штрафні санкції.

Відомості про реєстрацію вносяться до державного реєстру, виписка з якого замінює традиційний штамп в паспорті / посвідці на проживання.

Реєстрацію іноземного громадянина за місцем проживання не варто розглядати як посягання на свободу пересування, пережиток тоталітарного минулого. В даний час прописка дозволяє державі захищати права іноземця, дає йому можливість нарівні з громадянами України:

 • працевлаштуватися;
 • зареєструвати і вести в правовому полі підприємницьку діяльність;
 • купувати, продавати нерухомість;
 • користуватися послугами нотаріату;
 • оформлювати банківські продукти і т.п.

Таким чином, прописка – це інструмент, який покликаний забезпечити повноцінне комфортне життя іноземного громадянина в Україні.

Як оформити реєстрацію?

За реєстрацією за місцем проживання іноземного громадянина слід звернутися в територіальний Центр надання адміністративних послуг. Це може робити як сам іммігрант особисто, так і уповноважена особа. Головне, щоб у нього була довіреність на проведення відповідних дій.

Документи, які подаються для реєстрації:

 • заява з проханням зареєструвати місце проживання, яка пишеться за встановленою формою;
 • оригінал посвідки на проживання;
 • документ, який підтверджує право проживання за вказаною в заяві адресою;
 • квитанцію про сплату адміністративного збору (оплатити можна у відділеннях банків при Центрі).

Найбільше запитань, як показує досвід, виникає з приводу підтвердження місця проживання. Документами, які свідчать про таке право, є:

 • Свідоцтво про право власності – у разі, якщо іноземний громадянин придбав нерухомість в Україні.
 • Договір оренди житла.
 • Згода власників житлоплощі на реєстрацію іноземця за вказаним місцем проживання – у разі, якщо, наприклад, один з подружжя-іноземець прописується до другого з подружжя-громадянина України. Ця згода оформляється безпосередньо в Центрі надання адміністративних послуг. Також можна заздалегідь підготувати і подати нотаріально засвідчену заяву.

Що стосується взаємовідносин іноземців та власників житла, які здають його в оренду, тут також є ряд нюансів.

Перш за все, орендодавці не повинні нехтувати складанням договору. Він убезпечить власника житла і від недобросовісних орендарів, і від ситуації, коли іноземець виїжджає, не знявшись з реєстрації.

Термін, на який можна надавати тимчасову реєстрацію іноземних громадян за місцем проживання, не повинен перевищувати строку договору оренди. Якщо ж письмового договору немає, він укладений на словах, а іноземець виїхав і з реєстрації не знявся, власнику житла доведеться врегулювати це питання через суд.

Юристи компанії «Київ Бізнес Консалтинг» розуміють, що такі відносини між власником і орендарем житла можуть здатися занадто складними і клопіткими. Чого варте одне тільки укладання договору! Але в той же час досвід підказує, що краще один раз витратити час і кошти на юридичну консультацію, отримати професійну підтримку, ніж ризикувати потрапити під адміністративну відповідальність.

Ризики для іноземців

Нерідко іноземні громадяни в пошуку реєстрації за місцем проживання, не орієнтуючись в законодавчих нормах і процедурах, потрапляють на гачок шахраїв. Найбільш поширені схеми такі:

 • Видача фіктивних довідок, виписок з реєстру. У посвідку на проживання може проставлятися штамп, виготовлений кустарним способом.
 • Реєстрація в приміщеннях, які не належать до житлового фонду (наприклад, за адресою покинутої недобудови, промислового підприємства і т.п.).
 • Реєстрація в квартирі або будинку, де вже прописано велика кількість людей. Як правило, такі місця привертають пильну увагу міграційних служб.

Для іноземного громадянина участь в цих сумнівних аферах загрожує анулюванням посвідки на проживання та депортацією з України. Навіть якщо це сталося через незнання.

Тому не варто створювати собі проблеми і йти на поводу у шахраїв. Тим паче, що сучасна процедура реєстрації за місцем проживання для іноземних громадян не представляє великої складності. Особливо, якщо проводити її з професійною юридичною підтримкою.

Реєстрація місця проживання іноземних громадян з ТОВ «Київ Бізнес Консалтинг»

Юридична компанія «Київ Бізнес Консалтинг» вже довгий час спеціалізується на міграційних процесах. Реєстрація іноземних громадян за місцем проживання – частина отримання посвідки на проживання в Україні, а значить, входить в сферу наших компетенцій.

В рамках цієї послуги фахівці ТОВ «КБК»:

 • складуть договір оренди;
 • проведуть аудит наявних документів для підтвердження права проживання іноземця за вказаною адресою;
 • проконсультують як іноземного громадянина, так і власника житла, який збирається здавати його в оренду.

Якщо ви не відчуваєте впевненості в питанні реєстрації іноземця, не варто мучити себе здогадками, ризикувати грошима. Просто зателефонуйте або напишіть нам, разом ми знайдемо найкраще рішення.

Для більш детальної інформації, зв'яжіться з нами:

welcome@kbconsult.com.ua kbc-ltd @kbcsupport
З повагою колектив ТОВ "Київ Бізнес Консалтинг"