Дозвіл на роботу для іноземців в Україні

Допомога іноземцям при працевлаштуванні в Україні: відповіді щодо дозволів на роботу на часті запитання наших клієнтів

Дозвіл на роботу для іноземців в Україні іноземцямЧерез бюрократичні труднощі іноземцям, а також особам без громадянства (апатридам) в Україні знайти роботу в легальних рамках завжди було непросто. Однак в 2017-му, восени, в законодавство нарешті внесли довгоочікувані зміни, що спростили процес легалізації. Що змінилося для учасників трудових відносин? Процедура, за якою отримують дозвіл на роботу іноземці в Україні стала більш зрозумілою, перелік обов’язкових документів скоротився, а головне – розширилися можливості з працевлаштування.

З будь-якими питаннями і труднощами, пов’язаними з отриманням або продовженням дозволів на застосуваня праці, звертайтеся в ТОВ «Київ Бізнес Консалтинг». Наші юристи роз’яснять норми чинного законодавства, позбавлять від бюрократичних клопотів і допоможуть знайти вихід із будь-якої складної ситуації.

Хто може приймати на роботу іноземних громадян?

Як показує практика, багато хто не знає, що займатися дозволами нароботу для іноземців повинен не сам працівник, а роботодавці. В Україні дозволено приймати на роботу іноземців і юридичним особам (ТОВ, АТ), і приватним підприємцям (ПП, ФОП). Якщо іноземець планує відкрити власний бізнес і самостійно керувати ним, йому також не обійтися без дозволу на застосування праці. Ми допоможемо зареєструвати нову організацію і отримати всі необхідні документи – для цього наберіть наш номер.

Чи обов’язково всім іноземцям оформлювати дозвіл на роботу чи можна обійтися без нього?

Є багато різних ситуацій: одні громадяни приїжджають в Україну з метою влаштуватися тут, відповідно, вони зацікавлені в тому, щоб мати постійний заробіток на українських підприємствах. Інших направляють з іноземних компаній для тимчасового працевлаштування в закордонній філії – це зовсім інший випадок. Треті планують організувати свою справу в чужій країні, і їм потрібен особливий підхід. Але у всіх перерахованих варіантах перший етап – це отримання дозволу на роботу, без чого будь-яка діяльність буде незаконною. Хто ризикнув використовувати працю іноземців без офіційного дозволу загрожують відчутні штрафи – такі правила діють у всіх цивілізованих країнах.

Наші клієнти часто запитують: чи є якась можливість обійтися без такого допуску на роботу?

Дозвіл на застосування праці для іноземців не буде потрібен, якщо оформити посвідку на постійне проживання (ППП), у чому також готові допомогти юристи ТОВ «Київ Бізнес Консалтинг». Однак врахуйте, що процес отримання ППП може займати близько 1 року. Документ також не потрібен співробітникам і представникам ЗМІ, запрошеним викладачам та деяким іншим категоріям громадян, але це виняткові ситуації, при яких діє свій порядок оформлення. У будь-якому випадку наші юристи вивчать вашу ситуацію і підкажуть правильне і законне рішення.

Працівник від працівника різниться

Українське законодавство починаючи з 2017 року умовно поділяє всіх приїжджих, які бажають працевлаштуватися в Україні, на 3 окремі групи. При цьому умови і остаточна вартість легалізації для різних категорій різняться. Нижче наведено таблицю з коротким описом особливостей диференційованої системи отримання дозволу на роботу іноземному громадянину:

Категорії Хто входить в групу Вимоги по оплаті праці Максимальний термін, протягом якого діє дозвіл
Перша, або особлива, категорія
 • Затребувані фахівці, які отримують від 50 мінімальних українських з/п
 • Громадяни, які є засновниками, учасниками та бенефіціарами компаній
 • Громадяни, чия робота пов’язана з тією чи іншою творчістю (творчих професій)
 • Іноземні фахівці, що працюють в області інформаційних технологій (ІТ-професіонали)
 • Спеціалісти, які закінчили вищий навчальний заклад, який увійшов в ТОП-100 кращих університетів світу.

Для цієї категорії працівників роботодавець визначає заробітну плату САМОСТІЙНО, за договором з фахівцями.

Таким чином, особливих вимог по зарплаті цієї категорії працівників немає. Їх оклад не може бути нижче однієї мінімальної з / п в Україні.

До 36 місяців.
Друга категорія

Сюди зарахували іноземців, які приїжджають в Україну на роботу в організаціях зі статусом іноземних або міжнародних, в тому числі:

– відряджених іноземних співробітників;

– внутрішньокорпоративних цесіонаріїв

– іноземці та особи без громадянства, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Коли роботодавець оформляє до себе на роботу громадян з цієї категорії, йому потрібно бути готовим щомісяця виплачувати зарплату в розмірі:

– від 10 мінімальних українських зарплат.

Винятком є робота відряджених іноземних співробітників і внутрішньокорпоративних цесіонаріїв. Дані категорії працівників отримують заробітну плату за їх основним місцем роботи (не від української сторони).

Для відряджених – на термін дії договору між суб’єктами господарювання, але не більше 3 років (до 36 місяців.)

Громадяни, які будуть працювати в якості цесіонаріїв, можуть розраховувати на дозвіл, яке буде дійсно стільки ж, скільки і внутрішньокорпоративний трудовий договір (це визначається індивідуально учасниками трудових відносин) і рішення іноземного суб’єкта господарювання про переведення співробітника на роботу в Україну.

Всі інші іноземні працівники Всі, хто не потрапив в особливу і другу категорії, прирівнюються до «інших» іноземців. Заробітна плата, яку повинні отримувати представники цієї категорії, визначається з урахуванням законодавчо регульованих нормативів, вона повинна бути не менше 10 мінімальних українських зарплат. Виняток передбачено для людей, які працюють у благодійних, громадських та навчальних організаціях, – не менше 5 мінімальних українських зарплат. Максимум на 12 місяців.

Робота для іноземців: вивчаємо закони і подаємо запит

Питання, пов’язані з темою влаштування на роботу, в нашій країні регулюються низкою нормативних актів, включаючи закони і окремі міністерські постанови. Плануєте самостійно вирішувати всі питання з працевлаштуванням? Тоді саме тут шукайте відповіді на питання про порядок отримання дозволу на роботу іноземному громадянину, списки документів, а також терміни і вартість допуску на роботу. Зверніть увагу, що в нормативну базу періодично вносяться зміни, тому при кожному зверненні потрібно переконатися, що інформація актуальна на дату подання запиту.

Коротка інструкція для компаній (юридичних осіб) і ФОП, які планують працевлаштувати іноземця:

 1. Роботодавець звертається до органу виконавчої служби і заповнює відповідну заяву на особу, якій надається вакансія. До заяви на дозвіл на роботу в Україні для іноземців буде потрібно додати копію паспорта претендента з перекладом на українську мову і його фотографію формату 35 × 45 мм. Повний список документів визначається індивідуально. Якщо це «загальний» випадок (звичайна категорія), разом з особистими документами подається проект трудової угоди на підставі якого будуть оформлені трудові відносини з новим співробітником. На цьому етапі також визначаються терміни працевлаштування (термін дії дозволу).
 2. Виконавчий орган розглядає заяву і, якщо немає підстав для відмови, надсилає роботодавцю відповідне повідомлення із копією позитивного рішення і реквізитами для оплати держмита – збору до Фонду соціального страхування.
 3. За фактом сплати внеску (підтверджується платіжним документом) роботодавцю видають готовий документ – дозвіл на роботу для іноземця. Внести плату потрібно протягом 10 днів від моменту прийняття рішення про видачу дозволу на застосування праці. Якщо цього не відбулося, рішення про видачу дозволу автоматично скасовується (анулюється).
 4. Коли дозвіл видано, у роботодавця є 90 днів, щоб укласти договір з іноземним співробітником. Обов’язково потрібно передати підписану копію договору в уповноважений орган, що видав дозвіл, – це потрібно зробити не пізніше ніж через 10 днів після підписання контракту.

Хто має повноваження з видачі дозволів на застосування праці?

В Україні завдання з видачі та обліку дозвільних документів поклали законодавчо на службу зайнятості.

Час, який знадобиться на отримання дозволу на роботу іноземним громадянам, може істотно відрізнятися. Це залежить від того, скільки будуть готуватися (збиратися) всі необхідні документи. В ту ж чергу на безпосередній розгляд заяв встановлені чіткі терміни:

 • 7 днів – якщо запит подається вперше;
 • 3 дні – якщо наймач просить про повторну видачу (продовження) дозволу.

У другому випадку важливо не пропустити дату звернення: якщо потрібно продовжити дозвіл, подавайте заяву в центр зайнятості мінімум за 20 днів до закінчення дії раніше виданого документа. Порушите цей термін – доведеться проходити всю процедуру так само, як при первинному зверненні, з такими ж термінами розгляду.

На які терміни можна оформити дозвіл на застосування праці іноземців?

Скільки буде діяти дозвіл, залежить від потреб роботодавця та домовленостей між ним і працівником. Українське законодавство дозволяє роботодавцю самому узгоджувати це питання, однак є певні обмеження. В документі можна вказати період дії від 6 до 36 місяців (в залежності від підстав оформлення і категорії), в майбутньому при необхідності дозвіл на роботу іноземним громадянам можна неодноразово продовжувати.

У скільки обійдеться дозвіл на роботу для іноземних громадян в Україні?

Завдяки нововведенням 2017-го року легалізацію іноземних працівників в Україні зробили більш простою, але тепер вона і коштує дорожче. Внесок за видачу дозволу прив’язаний до прожиткового мінімуму (ПМ), визначає його розмір термін, на який беруть на роботу іноземного громадянина:

Потрібен співробітник на термін до 6 місяців Збір 2 ПМ
Потрібен співробітник на термін від 6 до 12 місяців Збір 4 ПМ
Потрібен співробітник на термін від 12 до 36 місяців Збір 6 ПМ

Якщо дозвіл оформляється на особу в статусі біженця, процедура безкоштовна. Продовження дозвільного документа коштує стільки ж, скільки і первинне оформлення.

В яких випадках можуть анулювати дозвіл на застосування праці?

Законом передбачені випадки, коли дозвіл може бути скасовано (анульовано). Ініціатором скасування можуть виступити роботодавець або Центр зайнятості.

Вище ми вже розглянули один з випадків скасування позитивного рішення по дозволам на застосування праці для іноземців в Україні з боку органу виконавчої влади – це несвоєчасна сплата збору. Центр зайнятості також має право анулювати документ, якщо:

 • роботодавець не передав вчасно копію трудового договору з іноземним співробітником;
 • роботодавець при подачі запиту на дозвіл надав недостовірні дані;
 • роботодавець використовує працю іноземців на умовах, що відрізняються від тих, які прописані в наданому договорі або була виявлена робота в іншого роботодавця;
 • є в наявності рішення про примусове повернення або примусове видворення іноземця або особи без громадянств;
 • набирає законної сили обвинувальний вирок суду, за яким іноземця або особу без громадянства засуджено за вчинення злочину.

Іншими підставами для анулювання може бути залучення іноземних громадян до відповідальності за вчинення злочину, а також рішення про їх примусове видворення за межі України. Роботодавець може ініціювати припинення дозволу, якщо припинений або призупинений договір з найманим співробітником або іноземними суб’єктами господарювання. Якщо іноземець є особою, яка потребує додаткового захисту, або визнаний біженцем, дозвіл також скасовується.

Як максимально швидко отримати дозвіл на роботу для іноземців в Україні і не забути продовжити документ?

Що і в якій послідовності робити іноземцю, який планує відкрити свій бізнес в Україні?

Що робити, якщо іноземець буде працювати відразу в декількох організаціях?

Які є законні способи економії при оформленні іноземців?

Наші юристи не тільки дадуть відповідь на будь-які питання, що стосуються легалізації працевлаштування, а й виконають всі необхідні дії для реалізації цього завдання, включаючи збір документів і підготовку трудового договору. Зв’яжіться з нами, щоб отримати консультацію.

Для більш детальної інформації, зв'яжіться з нами:

welcome@kbconsult.com.ua kbc-ltd @kbcsupport
З повагою колектив ТОВ "Київ Бізнес Консалтинг"